Co je gawron ?

Gawrony, choć nie należą do najbardziej lubianych ptaków ogrodowych, są teraz dla wielu z nas znajomym widokiem w naszych ogrodach. Często spotykane w przypadku kawek, gawrony łatwo rozpoznać po długim, bladoszarym dziobie o kolorze rozciągającym się aż po oko na niespokojnej podstawie. Inteligentne i pomysłowe, Gawrony znajdą w karmnikach wiele sposobów na zdobycie pożywienia – włącznie z wyjęciem karmnika z haka i zrzuceniem go na ziemię.

Jaki dźwięk wydaje Rook?

Dieta i jedzenie Rook’a
Dieta Rook’a jest bardzo zróżnicowana i obejmuje nasiona, ziarno, dżdżownice, duże owady, w tym chrząszcze, ludzkie odpady żywnościowe, a także padlinę. Czasami pobiera się małe ssaki, takie jak myszy, a nawet młode ptaki. W ogrodzie, Gawrony zjadają każdy rodzaj pokarmu dla ptaków, a w szczególności odpowiednie produkty, z których wykonują bardzo krótką pracę – dlatego też karmniki w klatkach są często koniecznością.

Czym należy karmić gawrony?
Polecamy następujące produkty, aby nie tylko przyciągnąć więcej gawronów do Twojego ogrodu, ale także zapewnić im optymalne zaspokojenie potrzeb żywieniowych.

Zwyczaje związane z gniazdowaniem i hodowlą gawronów
Gnieżdżenie się odbywa się zbiorowo na kilku drzewach (większe drzewa będą miały kilka gniazd) i stąd nazwa „rookery”. Każde pojedyncze gniazdo jest dużą platformą z gałązkami, które mogą być dodawane w kolejnych latach, przy czym gniazda są zazwyczaj budowane wysoko na drzewach. W każdym sezonie znajduje się jeden wylęg 4-5 jaj, które samica Rook inkubuje samotnie, przy czym młode karmione są przez oboje rodziców.

Cechy zachowania Gawrona
Gawrony wykazują się dużą inteligencją, co można zaobserwować w sytuacjach żywieniowych w ogrodzie. Zaobserwowano na przykład manipulowanie wiszącymi karmnikami w celu uzyskania pokarmu, w tym podciąganie karmników do nich, gdy karmnik jest zawieszony na sznurku. Ponadto, odpinanie karmników od stacji żywienia i gałęzi, upuszczanie ich na ziemię, a następnie zbieranie nasion. Gatunek jest również stosunkowo towarzyski i nie tylko z innymi gawronami, ale regularnie żywi się w stadach mieszanych kawkami i szpakami.