Co to jest sumo ?

W sumo, dwie osoby, które noszą tylko mawashi (lukier), twarzą do siebie w dohyo (okrągły pierścień) i pchają, chwytają się i próbują rzucać się nawzajem. Zwycięzcą jest ten, kto wepchnie przeciwnika na ziemię lub zepchnie go z ringu. Nawet jeśli widziałeś go w telewizji, może być wiele rzeczy, których nie wiesz o sumo. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej!

Sumo zaczęło się wiele wieków temu i rozwinęło się do obecnej postaci w okresie Edo (1603-1868). Rikishi (wrestlerzy) noszą włosy w węzełku wierzchnim, który był normalną fryzurą w okresie Edo. Tymczasem sędzia nosi ten sam rodzaj ubioru, co samuraj sprzed 600 lat. Wiele aspektów tradycyjnej kultury japońskiej można zobaczyć w sumo. Na przykład, zapaśnicy wrzucają sól na ring, aby go oczyścić, zanim rozpoczną mecz, ponieważ dohyo jest uważane za święte miejsce. Sumo ma długą historię i zostało nazwane narodowym sportem Japonii. Chociaż w Japonii uprawia się wiele sportów zawodowych, takich jak baseball i piłka nożna, sumo jest najstarszym sportem zawodowym w kraju.

Profesjonalne sumo jest transmitowane na żywo w telewizji. Walki są intensywne, a dobrze wyszkoleni zapaśnicy, którzy ważą średnio 150 kilogramów, chwytają się gołymi rękoma. Krzyki wsparcia kibiców kibicujących swojemu ulubionemu zapaśnikowi mogą sięgać gorączkowego boiska.

Według stanu na styczeń 2007 roku w Japonii jest 702 profesjonalnych zapaśników sumo. W ciągu roku odbywa się sześć turniejów basho, z których każdy trwa ponad 15 dni. Ranga zapaśników, która nazywa się banzuke, może się zmieniać w zależności od ich wyników w każdym turnieju, z nową rangą ogłoszoną przed kolejnym turniejem. Najwyższa ranga to yokozuna, po której następują ozeki, sekiwake, komusubi i maegashira. To są szeregi najwyższej klasy zapaśników, która nazywa się makuuchi. Pod dywizją makuuchi znajduje się dywizja juryo, a te dwa poziomy, znane razem jako sekitori, obejmują wszystkich szeregowych zapaśników. Pod nimi znajdują się cztery dywizje, ale każdy zapaśnik dąży do osiągnięcia poziomu sekitori.

Kiedyś zapaśnikami Sumo byli wszyscy Japończycy, w ostatnich latach jest coraz więcej zapaśników zagranicznych. Spośród 42 zapaśników w klasie makuuchi, 13 pochodzi z zagranicy. Asashoryu, który jest obecnie jedynym jokozaunem i jest zdecydowanie najsilniejszym zapaśnikiem, pochodzi z Mongolii. Koto-oshu, ozeki, pochodzi z Bułgarii. Obecnie w Japonii jest w sumie 60 zagranicznych zapaśników sumo, w tym 34 z Mongolii, 6 z Chin, 5 z Rosji i 3 z Gruzji z Europy Wschodniej.