Co to jest Synestezja?

Kiedy jesz kurczaka, czy jest spiczasty, czy okrągły? Czy tydzień ma kształt przewróconego D z dniami ustawionymi przeciwnie do ruchu wskazówek zegara? Czy nuta B smakuje jak chrzan? Czy mylisz się co do terminów, ponieważ wtorek i czwartek mają ten sam kolor? Czy jedziesz na złą stację kolejową w Nowym Jorku, ponieważ Grand Central ma ten sam kolor co 42. ulica Penn Station? Kiedy czytasz gazetę lub słuchasz, jak ktoś mówi, czy widzisz tęczę kolorów? Jeśli tak, możesz mieć synestezję.

Synestezja jest anormalnym połączeniem zmysłów, w którym stymulacja jednej modalności jednocześnie wytwarza doznania w innej modalności. Synestetyki słyszą kolory, czują dźwięki i kształty smakowe. To, co odróżnia synestezję od halucynacji narkotykowych, to fakt, że odczucia synestetyczne są bardzo spójne: dla poszczególnych synestetyków nuta F jest zawsze czerwonawym odcieniem rdzy, 3 jest zawsze różowa lub ciężarówka jest zawsze niebieska.

Szacowane występowanie synestetyków waha się od rzadszego niż jeden na 20 000 do tak częstego występowania jak jeden na 200. Spośród różnych przejawów synestezji najczęściej spotykane są monochromatyczne litery, cyfry i słowa w unikalnej kolorystyce nazywanej synestezją grafem-kolorem. Dość uderzającym spostrzeżeniem jest fakt, że wszystkie takie synestety zdają się doświadczać bardzo różnych kolorów dla tych samych wskazań grafemicznych. Różne synestety mogą mieć 3 kolory: żółty, różowy lub czerwony. Takie kolory synestetyczne nie są wywoływane przez znaczenie, ponieważ 2 mogą być pomarańczowe, ale dwa są niebieskie i 7 może być czerwony, ale siedem jest zielony. Jeszcze bardziej kłopotliwe jest to, że synestety zwykle zgłosić widząc zarówno kolor, w którym znak jest drukowany, jak i ich synestetyczny kolor. Na przykład, jest zarówno niebieski (prawdziwy kolor) i jasnozielony (kolor synestetyczny).

Synestety zgłaszają, że mają niezwykle dobrą pamięć do takich rzeczy jak numery telefonów, kody bezpieczeństwa i polisyllabiczną terminologię anatomiczną, ponieważ cyfry, litery i sylaby przyjmują tak unikalną panoplię kolorów. Ale synestety również zgłaszają popełnienie błędów obliczeniowych, ponieważ 6 i 8 mają ten sam kolor i twierdzą, że uprzedzają pary, które spotykają, ponieważ kolory ich imion zderzają się tak ohydnie.

Zbyt długo synestety były odrzucane jako nadaktywne wyobrażenia, mylące wspomnienia z postrzeganiem lub przyjmujące metaforyczną mowę zbyt dosłownie. Ostatnie badania dokumentują jednak rzeczywistość synestezji i zaczynają zmierzać w kierunku zrozumienia, co może powodować tak niezwykłe postrzeganie.

Badania udokumentowały, że kolory synestetyczne są postrzegane w taki sam sposób, jak osoby niesynestetyczne postrzegają prawdziwe kolory. Tak więc, synestetyczne różnice w kolorach mogą ułatwiać wykonywanie zadań, w których rzeczywiste różnice w kolorach ułatwiają wykonywanie niesynestetyków i mogą upośledzać wykonywanie zadań, w których rzeczywiste różnice w kolorach utrudniają wykonywanie niesynestetyków.

W jednym z takich zadań ludzie są proszeni o jak najszybsze określenie koloru tuszu, w którym drukowane jest dane słowo (np. odpowiedź „różowy” na i „niebieski” na ). W przypadku synestetyków leksykalnych, słowa te przybierają unikalne kolory. Kiedy kolor synestetyku odpowiada kolorowi atramentu, odpowiedzi są szybkie. Ale gdy kolor synestetyczny nie pasuje do koloru atramentu, odpowiedzi są powolne, prawdopodobnie dlatego, że podmioty muszą rozwiązać konflikt, na który nazwę koloru odpowiedzieć. Chociaż takie wyniki pokazują, że synestezja jest automatyczna, w tym sensie, że nie mogą one wyłączyć swoje doświadczenie synestezjologiczne, nawet jeśli koliduje z zadaniem, wyniki te nie ujawniają, czy kolory synestetyczne są postrzegania lub wspomnienia.

Aby zademonstrować rzeczywistość percepcyjną kolorów synestetycznych, badacze wprowadzili synestetyczne różnice kolorystyczne do różnych tradycyjnych zadań związanych z percepcją wizualną. Poszukiwanie wśród s jest trudnym zadaniem, ponieważ cyfry są tak wizualnie podobne, różniące się jedynie odbiciem lustrzanym. Gdyby był on w kolorze pomarańczowym, a s były w kolorze zielonym, zadanie wyszukiwania byłoby trywialnie proste, ponieważ pomarańczowa cyfra wizualnie wyskakuje z tła zielonych cyfr. Po wyświetleniu wyświetlacza składającego się z monochromatycznych cyfr, okazało się, że synestetyk może szybko znaleźć cel, ponieważ dla niego był pomarańczowy, ale był zielony (patrz zdjęcie).