Czym jest boks?

Boks jest dobrze znanym na całym świecie sportem, który stał się bardzo popularnym trendem fitness dla ludzi, którzy chcą schudnąć lub nabrać formy. Ta lekcja będzie edukacją dla czytelnika na temat definicji i zasad uprawiania sportu bokserskiego.

Więcej niż tylko walka na pięści
Sport bokserski stworzył jednych z najbardziej znanych (i kontrowersyjnych) sportowców wszechczasów. Nazwiska takie jak Muhammad Ali, Mike Tyson i George Foreman (zanim zaczął sprzedawać swoje słynne grille) są synonimem sportu bokserskiego. Thrilla in Manilla”, walka pomiędzy Muhammadem Ali a Joe Frazierem w 1975 roku, jest uważana za jedno z najpopularniejszych wydarzeń sportowych w historii. Sport ten jest nadal dość popularny na całym świecie i w Stanach Zjednoczonych, a niektóre mecze bokserskie są oglądane przez miliony ludzi.

Boks stał się również popularnym trendem fitness dla ludzi, którzy starają się schudnąć lub uzyskać lepszą kondycję. Jeśli nie wierzysz, że boks jest wspaniałym treningiem, spróbuj uderzyć coś tak mocno, jak potrafisz przez trzy kolejne minuty, a dowiesz się, jak wspaniały może być boks treningowy!

Muhammad Ali
Czym dokładnie jest boks?
Boks jest sportem, który istnieje od tysięcy lat, stając się oficjalnym wydarzeniem olimpijskim w 688 roku p.n.e. Istnieją nawet dowody, że boks występuje w starożytnym Egipcie. Współczesny boks sportowy polega na tym, że dwaj zawodnicy uderzają się w siebie w wyściełanych rękawiczkach, próbując powalić przeciwnika na ziemię i wybić go. Walki te trwają zazwyczaj od trzech do dwunastu rund, przy czym każda z nich trwa zazwyczaj trzy minuty.

W branży fitness są niezliczone siłownie bokserskie i obozy bokserskie w całym kraju, do których może dołączyć praktycznie każdy. Treningi tego typu obejmują zazwyczaj różnego rodzaju worki treningowe, linę do skakania i inne popularne ćwiczenia wykonywane przez bokserów (pomyślcie o wszystkich montażach treningowych w filmach Rocky’ego).

Te bardzo intensywne ćwiczenia w boksie sprawiają, że jest to świetna forma ćwiczeń aerobowych. Ćwiczenia aerobowe to każdy rodzaj ćwiczeń, które angażują duże grupy mięśni, obciążają układ krążenia (w dobry sposób) i zwiększają tempo oddychania człowieka. Jeszcze raz – spróbuj uderzyć coś tak mocno, jak potrafisz przez trzy kolejne minuty, a zobaczysz, jak szybko bije twoje serce i jak mocno będziesz oddychać!

Zasady boksu
Istnieje kilka różnych zasad, które są przestrzegane w boksie zawodowym. Niektóre z nich są powszechne:

Sędzia dużo jest obecny na ringu.
Bokser nie może walczyć ani przytulać się do przeciwnika.
Jeśli bokser zostanie powalony, musi wstać sam, z ewentualną pomocą innych osób.
Bokserzy są klasyfikowani na podstawie ich wagi (bokserzy walczą tylko z przeciwnikiem w tej samej klasie wagowej).
Bokser wiszący bezradnie na linach jest uważany za powalonego.
Bokser nie może uderzyć przeciwnika, który jest powalony
W walkach zawodowych rękawice muszą ważyć od 8 do 10 uncji.
Bokser nie może uderzyć swojego przeciwnika poniżej pasa.