Grzejniki – design i funkcjonalność

Podstawowym i często najważniejszym kryterium wyboru grzejników do mieszkania zawsze była ich funkcjonalność. To często sprawiało, że nie można było atrakcyjne zaaranżować wnętrza. Jednak dziś szeroka gama modeli grzejników daje wiele możliwości i sprawia, że w dobrze urządzonym wnętrzu można mieć praktyczny grzejnik, który jednocześnie wygląda stylowo.  

Obecnie coraz więcej osób projektując wnętrza mieszkań, stawia przede wszystkim na estetykę, dopiero potem na funkcjonalność i użyteczność. Grzejniki dekoracyjne powstają, aby stanowić element upiększający wnętrze. Jednak często zbyt wyszukana forma kaloryfera może utrudniać rozkład ciepła w pomieszczeniu. Wybierając grzejniki do mieszkania, warto zwrócić uwagę nie tylko na oryginalne kształty, ale również na ich moc grzewczą. Obecnie na rynku jest duży wybór ciekawych kaloryferów, które łączą w sobie funkcjonalność z designem.    

Grzejnik jako ozdoba wnętrza

Grzejniki powinny współgrać ze stylem wnętrza. To tym bardziej ważne, że są one zazwyczaj dobrze widoczne. Dodatkowo muszą być tak umieszczone, aby w sezonie grzewczym nie przesłaniały je żadne meble ani zasłony.

Chcą połączyć design z funkcjonalnością, powinniśmy postawić na grzejniki dekoracyjne.  Na rynku znajdziemy kaloryfery, które mają ciekawą formę i zostały wyprodukowane po to, aby zamontować je widocznym miejscu. Mogą one mieć kształt rzeźby, wieszaka, a nawet wymiennego ekranu przypominającego obraz.

Na rynku znajdziemy także kaloryfery zintegrowane z umywalką łazienkową lub ławeczką, która będzie postawiona na przedpokoju lub w salonie kąpielowym. Dostępne są grzejniki rurowe w formie drabinki, z miedzi lub stali, w różnych kształtach i kolorach. Obecnie dużą popularnością cieszą się kaloryfery płytowe – składają się z jednej, dwóch lub trzech płyt grzejnych przykrytych od góry kratką.

Grzejniki a moc grzewcza

Wybierając grzejnik, który ma być ozdobą wnętrza, warto zwrócić uwagę na jego moc grzewczą. Dobór odpowiedniej wielkości kaloryfera powinien być zawsze zgodny z projektem instalacji centralnego ogrzewania. Wiele grzejników dekoracyjnych, mimo efektownego wyglądu oraz dużej wielkości, ma często niską moc grzewczą – poniżej 1000 W. Natomiast te o najbardziej wymyślnych kształtach, jak liście lub ażurowe koronki, nawet przy wielkości 1200 mm mogą mieć moc grzewczą poniżej 1000 W, a nawet pomiędzy 500-700 W.

Największy wpływ na wydajność grzejnika ma powierzchnia, z jaką grzejnik styka się z otoczeniem. W przypadku  kaloryferów ozdobnych powierzchnia jest mniejsza, dlatego ilość ciepła przekazywana otoczeniu jest niższa. Właśnie dlatego podczas poszukiwania odpowiednio dopasowanego do naszych potrzeb grzejnika należy dokładnie zapoznać się z informacją o jego mocy i dopasować ilość lub rozmiar kaloryferów do wielkości pomieszczeń. 

Szeroki wybór grzejników sprawia, że obecnie można połączyć ciekawy design z funkcjonalnością kaloryfera. Jednak wybierając ogrzewanie do wnętrza, warto sprawdzić moc grzewczą kaloryfera, a także projekt instalacji centralnego ogrzewania.