Jak grać w szachy ?

To jest wyjaśnienie zasad gry w szachy. Uwielbiam tę grę i chciałem zrobić swój własny, ilustrowany samouczek. Wiem, że są jeszcze inne Instrukcje gry w szachy i mam nadzieję, że przyczyni się to do powiększenia społeczności szachów z Instrukcjami.

Starałam się tłumaczyć, jak tylko mogłam, używając ilustracji. Jeśli napisane wskazówki są mylące, spójrz na zdjęcia. Dla bardziej skomplikowanych zasad, zilustrowałem je po kolei.

Ustawienie:
Plansza jest ustawiona tak, jak pokazano. Dla obu graczy zawsze powinien znajdować się biały kwadrat po prawej stronie, najbliżej siebie. Pamiętaj, że królowa musi być na kwadracie, który pasuje do jej koloru.

Odwraca się:
Biały zawsze porusza się pierwszy, a zawodnicy wykonują na przemian obroty. Zawodnicy mogą poruszać się tylko jednym kawałkiem na raz, z wyjątkiem roszady (wyjaśnione później).

Zabieranie kawałków:
Gracze biorą kawałki, gdy napotkają przeciwnika na swojej drodze ruchu. Tylko pionki biorą inaczej niż się poruszają (wyjaśnienie później). Gracze nie mogą brać ani poruszać się po swoich kawałkach.

Pionki poruszają się tylko do przodu. Przy pierwszym ruchu pionek może poruszać się w jednym lub dwóch miejscach, a każdy kolejny ruch może być tylko jednym miejscem. Lombardy poruszają się po przekątnej, aby wziąć przeciwników.

Promocja lombardu:
Jeśli pionek znajdzie się po przeciwnej stronie planszy, awansuje do wyższej części (oprócz króla). Nie ma ograniczeń co do liczby lombardów, które mogą być promowane.

Gawrony poruszają się w linii ciągłej do przodu, do tyłu i na boki.

Rycerze są jedynymi kawałkami, które „skaczą” z planszy. W przeciwieństwie do innych kawałków, nie są one blokowane, jeśli są one pomiędzy nimi a ich kwadratem docelowym.

Aby ułatwić zapamiętanie, jak rycerz porusza się, należy myśleć o L. Dwa miejsca w kierunku do przodu, do tyłu lub na boki, i jedno miejsce przy prawym skręcie.

Biskupi poruszają się w ciągłych liniach po przekątnej w dowolnym kierunku.

Królowa porusza się w ciągłych liniach ukośnych i prostych. Do przodu, do tyłu i na boki.

Królowa może poruszać się w dowolnym kierunku, po jednym kwadracie na raz.

Król nie może poruszać się w kierunku kwadratu, który jest atakowany przez przeciwnika.

Roszada jest jedynym ruchem, który pozwala dwóm kawałkom na poruszanie się w tym samym zakręcie.

Podczas roszady król przesuwa dwa miejsca w kierunku gawronu, z którym będzie zamykać, a gawron skacze na drugą stronę. Król może zamykać na obie strony tak długo, jak długo:

  1. Król nie przesunął się.
  2. Król nie jest w szachu.
  3. Król nie rusza się przez ani do kontroli.
  4. Nie ma żadnych kawałków pomiędzy królem a gawronem po stronie rowu.
  5. Gawron roszpunowy nie ruszył się.

To nie ma znaczenia:

A. Gdyby król był w szachu, ale już go nie ma.
B. Jeżeli gawron może zostać zaatakowany przez kawałek przeciwnika przed roszadą.