Jak i kiedy wymienić termostat w grzejniku?

Przeciętny kaloryfer posiada żywotność co najmniej 25 lat, natomiast poszczególne jego elementy wykazują oznaki zużycia znacznie wcześniej. Dotyczy to również termostatu grzejnikowego, który umożliwia regulację temperatury, do jakiej ma być ogrzane pomieszczenie. Głowice i zawory przy grzejniku są podatne na różne uszkodzenia, dlatego czasami trzeba je naprawić lub wymienić. 

Termostatyczny zawór grzejnikowy jest regulatorem temperatury. Składa się z głowicy termostatycznej oraz zaworu grzejnikowego. Czujnik głowicy na zmianę temperatury otoczenia reaguje wzrostem swojej objętości i przemieszczaniem końca popychacza, który naciska na trzpień zaworu. W ten sposób popychacz powoduje ugięcie się sprężyny i następuje dokonanie korekty położenia elementu nastawnego oraz zmianę strumienia wody przepływającej przez zawór i grzejnik. Zmiana przepływu czynnika grzewczego wywołuje odpowiednią zmianę mocy cieplnej. W przypadku obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniu następuje proces odwrotny.

Zawory termostatyczne w swojej pracy uwzględniają i wykorzystują tzw. darmowe źródła ciepła, np. słońce, kuchenki, telewizory itp. Stanowią one kluczowy element nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania w budynkach, ponieważ gwarantują większy komfort grzewczy i niższe rachunki za ogrzewanie. 

Wymiana głowicy termostatu

Powodów niezbędnej wymiany głowicy termostatu może być wiele. Stary regulator mógł doznać uszkodzenia i nieprawidłowo działać albo chcemy sami dokonać wymiany na inny, nowocześniejszy model programowalny.

Standardowe głowice termostatyczne ściąga się poprzez odkręcenie nakrętki mocującej do zaworu. Aby ją zdjąć, należy odkręcić termostat na pełną moc (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) i zdjąć głowicę. Nie powinniśmy obawiać się zalania mieszkania, ponieważ ściągamy tylko głowicę termostatu, a zawór pozostaje na swoim miejscu. Następnie zakładamy nową głowicę. W przypadku wymiany zaworu niezbędne jest wypuszczenie wody z instalacji centralnego ogrzewania.

Na rynku można spotkać głowice typu „click”. To modele niewymagające odkręcania. Montuje się je poprzez dociśnięcie do zaworu. 

Jak dobrać termostat do kaloryfera?

Nie każdy termostat pasuje do każdego kaloryfera. Pomimo tego, że ich budowa jest znormalizowana, to jednak w przypadku starszych urządzeń mogą zdarzyć się niezgodności. Najprostszym sposobem doboru odpowiedniego modelu jest wymontowanie starego termostatu i zabranie go ze sobą do sklepu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, można wykonać pomiary regulatora i spisać dane producenta.

Podczas wyboru nowego termostatu warto się zastanowić, jakie funkcje powinien pełnić. Na rynku mamy urządzenia sterowane ręcznie, programowalne, które umożliwiają uzyskanie odpowiedniej temperatury na określoną godzinę, są także termostaty  sterowanych radiowo i za pomocą aplikacji przez smartfon.

Klasyczne modele termostatów umożliwiają ręczne ustawianie temperatury poprzez przekręcanie głowicy. Natomiast nowocześniejsze regulatory wyposażone są w elektroniczne czujniki temperatury i wyświetlacze.