Jak sadzić maliny?

Na niewielkiej przestrzeni maliny dają fenomenalną ilość zachwycających jagód – i owocują rok po roku z należytą starannością. Maliny mogą być zbierane od połowy lata do pierwszych mrozów. Zobacz nasze wskazówki, jak sadzić, uprawiać, zbierać i śliwki maliny!

Istnieją dwa rodzaje malin, oba z własnymi specyficznymi wymaganiami dotyczącymi uprawy:

Maliny kwitnące latem są bardziej powszechne, rozwijają swoje owoce na zeszłorocznym wzroście. W sezonie, w lecie (często w czerwcu lub lipcu), uprawia się je po jednym zbiorze.
Wiecznie urodzajne maliny (nazywane również jesiennymi lub jesiennymi) wytwarzają owoce na nowych pędach. Uprawa jesienna, a latem następnego roku również owoce.
Połączenie obu rodzajów jagód byłoby idealnym sposobem na zmaksymalizowanie okresu zbiorów.

Wszystkie maliny są samozagniwalne, więc do produkcji owoców wystarczy tylko jeden krzew. Najlepiej zapylają je pszczoły, a rok po posadzeniu zaczną produkować owoce.

Mimo że krzewy malin są naturalnie skłonne do wzrostu w chłodniejszym klimacie, obecnie dostępne są w wielu odmianach dostosowanych do różnych stref sadzenia.

ZNACZENIE PRZYCINANIA
Wszystkie maliny będą wymagały corocznego przycinania! Maliny są bylinami, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że ich gałęzie (lub laski), które rodzą owoce, żyją tylko przez dwa lata. W pierwszym roku, nowa zielona trzcina (pierwotna) rośnie wegetatywnie. Trzcina rozwija brązową korę, zimą jest uśpiona, a w drugim sezonie wegetacyjnym nazywana jest floricane. Kwiatostan produkuje owoce na początku i w połowie lata, a następnie obumiera. Każdego roku produkowane są nowe pierwiosnki, więc produkcja owoców jest kontynuowana rok po roku. Waszym zadaniem jest wydalanie tych martwych lasek każdego roku.

Zobacz więcej porad dotyczących przycinania poniżej.

ROŚLINNOŚĆ
KIEDY SADZIĆ MALINY
Zacznij od jednorocznych lasek malinowych z renomowanego żłobka. Sadzimy wczesną wiosną, gdy ziemia się rozmrozi i będzie można je uprawiać. (Zobacz lokalne daty mrozów).
Na łagodnych terenach można sadzić także późną jesienią, aby dać roślinom przewagę.
Wiosną, po ustąpieniu zagrożenia mrozem, należy sadzić sadzonki w doniczkach.
WYBÓR I PRZYGOTOWANIE MIEJSCA SADZENIA
Maliny najlepiej rosną w miejscu nasłonecznionym, ale w przeciwieństwie do wielu owoców, z powodzeniem będą rosły również w miejscu częściowo zacienionym. Im więcej słońca, tym więcej owoców.
Miejsce sadzenia potrzebuje bogatej i dobrze nawodnionej gleby, doskonałej cyrkulacji powietrza i schronienia przed wiatrem. Należy unikać obszarów wilgotnych, jak również miejsc wietrznych, ponieważ maliny nie lubią stać w wodzie ani całkowicie wysychać.
Każdego roku należy karmić maliny kilkoma centymetrami kompostu lub starego obornika; kopać w ciągu kilku tygodni przed posadzeniem. (Dobra stawka to około 3 ½ stopy sześciennej kompostu na 100 stóp kwadratowych).
Należy sadzić z dala od dziko rosnących jagód; w przeciwnym razie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się dzikich szkodników i chorób na uprawiane rośliny jagodowe.
JAK SADZIĆ MALINY
Przed posadzeniem należy namoczyć korzenie na godzinę lub dwie.
Wykopać dziurę, która będzie wystarczająco pojemna, aby korzenie się rozprzestrzeniły. Jeśli sadzisz wiele krzewów, najłatwiej jest wykopać rów.
Niezależnie od tego, czy sadzisz rośliny o nagich korzeniach, czy doniczkowe, trzymaj koronę rośliny 1 lub 2 cale nad ziemią.
Pędy powinny być rozmieszczone w odległości 18 cali od siebie, z około czterema stopami pomiędzy rzędami.
Wypełnij ziemię z powrotem i podbij ją stopą.
Po posadzeniu lasek, należy je przyciąć do wysokości 9 cali, aby zachęcić do nowego wzrostu. (Tak, to będzie wyglądać jak złamana gałąź wystająca z ziemi!)
W zależności od odmiany, którą posadzisz, możesz potrzebować podparcia, aby utrzymać laski. Wiele z nich rośnie do wysokości głowy.
Dobrym rozwiązaniem są kraty lub ogrodzenia. Jeśli masz rząd, wjedź w dwa sześciostopowe słupki na końcu rzędu i rozciągnij ocynkowany drut między słupkami. Maliny rosnące latem potrzebują trzech poziomych drutów, a typy spadania mogą mieć dwa druty.

UWAGA:
JAK DBAĆ O MALINY
Mulczowanie jest ważne przez cały sezon, aby zachować wilgoć i udusić chwasty. Przez cały czas należy utrzymywać grubą warstwę ściółki wokół roślin.
Podlewać jeden cal tygodniowo od wiosny do po zbiorze. Regularne podlewanie jest lepsze niż rzadkie głębokie moczenie.
Utrzymuj krzewy malin w porządku, kopiąc wszelkie „przyssawki” lub laski, które wyrastają z dala od rzędów; jeśli ich nie wykopiesz, odciągną one substancje odżywcze i w przyszłym roku będziesz miał mniej jagód.
Jeśli chcesz, możesz przesadzić przyssawki, a w przyszłym roku będziesz miał nowe rośliny! Wykopcie je, ustawcie w świeżym miejscu przygotowanej ziemi i podlejcie po posadzeniu.
JAK SADZIĆ MALINY
Śliwkowo-owocowe maliny natychmiast po zakończeniu zbierania! Tnij tylko te laski, które wytworzyły jagody z powrotem do ziemi.

(Pamiętaj, że ta roślina produkuje jagody na dwuletnich pędach, podczas gdy jednoroczne pędniki rosną tuż obok nich. Nie powinieneś mieć problemów z określeniem, która z nich jest która: starsze pszczoły mają brązowe łodygi, a młode są jeszcze zielone. Śliwki tylko starsze, te, które skończyły swój owocny rok).

Pozostałe laski przywiązać sznurkiem ogrodowym do drutów nośnych. Tam