Jak założyć trawnik?

Piękny zielony dywan obok domu to marzenie każdego, kto właśnie zakończył budowę i może w końcu zacząć się upiększaniem ogrodu. Na taki efekt z pewnością przyjdzie trochę poczekać, ale z pewnością nastąpi to dużo szybciej, gdy trawnik zostanie poprawnie założony. Zobaczmy, jak założyć trawnik, by szybko osiągnąć oczekiwany efekt.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Pierwszym etapem, bez którego zakładanie trawnika nie może się obejść, jest przygotowanie podłoża pod trawnik. Należy usunąć wszystkie pozostałości po budowie: gruz, kamienie czy inne śmieci, a następnie przekopać ziemię na głębokość szpadla. Na tym etapie można również dodać do ziemi nawozu lub kompostu, które znacząco poprawią warunki do wzrostu i rozwoju trawy. Tak przygotowaną ziemię warto wyrównać, aby przyszły trawnik nie miał nierówności czy dziur, w których będzie zbierać się woda. To również ostatni moment na to, by rozłożyć siatkę przeciw kretom, która uniemożliwi tym gryzoniom tworzenie kopców i rujnowanie pięknie utrzymanego trawnika.

Sianie trawy

Na tak przygotowanym podłożu możemy już wysiać trawę. Do siewy najlepiej wykorzystać siewnik, do którego odmierzymy odpowiednią ilość ziarna, dopasowaną do wielkości trawnika. Siewnik pozwoli wysiać nasiona równomiernie, co zagwarantuje ładny gęsty trawnik. W przypadku braku siewnika można wysiewać ręcznie, ale należy starać się rozrzucać nasiona równomiernie. Dobrym sposobem jest przejście przez trawnik raz w jedną stronę, a następnie w poprzek.

Wałowanie i podlewanie

Po wysianiu nasion trawy przychodzi czas na wałowanie. Najlepiej wykorzystać do tego celu wał do trawy, który wyrówna powierzchnię trawnika oraz wbije nasiona w ziemię. Dzięki temu będą one miały lepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Po wałowaniu należy trawnik obficie podlać, starając się, podlewać równym strumieniem całą powierzchnię. Chodzi o tym, by w trakcie podlewania nie tworzyły się kałuże i strugi wody, które mogłyby wypłukać równomiernie rozsypane nasiona i zmienić w ten sposób ich położenie.

Podlewanie, koszenie i pielęgnacja

Ostatnim etapem zakładania trawnika jest jego regularne podlewanie, dzięki któremu trawa będzie dobrze rosła. Pierwsze koszenie powinno odbyć się po ok. 3 tygodniach od siewu, a potem należy regularnie kosić. Niektórzy mówią, że nawet co 2-3 dni, ale praktyka pokazuje, że w normalnych warunkach bardzo trudno jest osiągnąć aż taką częstotliwość i przydomowe ogrody są koszone zwykle raz w tygodniu. Nadal jednak należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu trawnika oraz o regularnym nawożeniu, by zapewnić mu dobre warunki do wzrostu.